En hel og en halv Iznik frise flise af keramik dekoreret i blå og turkis med design og blomster på hvid grund. Tyrkiet, 16. årh.s begyndelse. 19×26.5 and 19×14,5 cm. (2)
Proveniens: Købt hos Ferlov 1964
Asiatisk og islamisk kunst, 2. december 2020