2116/553
Kerstin Hörlin-Holmquist (f. Arvika 1925, d. Ängelholm 1997)
“Store Kraal”. Et par stole med stel af sortlakeret stål. Sæde og ryg af flet. Formgivet 1950'erne. Udført hos Nordiska Kompaniet, Sverige. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Nogle defekter på flet. Senere og forskellige stropper til fastgørelse af sæde til stel.
Moderne kunst og design, 20. april 2021
Vurdering
Hammerslag