903/​723

Marc Newson (f. Sydney 1963)

Pino Allievi (red.): Ferrari Art Edition. Köln: Taschen 2018. Folio. 43,2 × 32,4. Begrænset oplag. Serie nr. 157 (af 250). Signeret af Piero Ferrari, Sergio Marchionne og John Elkann. Gennemillustreret med farvefotos. 514 s. Indbundet i forlagets eksklusive helbind af rød maroquin med Ferrari-emblem på forperm. Indlagt i Ferrari-inspiret aluminiumsbox, placeret på skulpturelt bogstativ designet af Marc Newson, der har hentet inspireret fra udstødningssystemet på en 12-cylindret Ferrarimotor. 55 × 57 × 110.

Designet af Marc Newson, en af nutidens mest indflydelsesrige designere, giver denne luksusudgave, der er fremstillet i blot 250 eksemplarer, adgang til hundredvis af fotografier fra Ferrari-arkiverne og fra private samlere, herunder flere hundrede fotografier, tegninger og skitser, der samlet fortæller hele historien bag et af verdens stærkeste brands.

Ferrari Art Edition er signeret af Piero Ferrari (eneste nulevende efterkommer af Enzo Ferrari), Sergio Marchionne og John Elkann (begge tidligere administrerende direktører for Ferrari).

Proveniens: Erhvervet direkte fra Taschen af nuværende ejer i 2018.

Armbåndsure, 29. september 2021

Vur­dering

400.000 DKK

Hammerslag

300.000 DKK