2442/800
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 61”. Sofabord med stel af stål. Topplade af glas. Formgivet 1956. Udført og mærket hos E. Kold Christensen. H. 33. L./B. 80.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Plade med afslag.
Moderne kunst og design, 15. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag