2120/748
Wilhelm Kåge (f. Stockholm 1889, d. 1960)
“Argenta”. Stor kugleformet vase med turkisgrøn glasur og sølvdekor. Stempelsign. Kåge, 1042, III. Udført hos Gustavsberg, Sverige, 1969. H. 21,5. Diam. 20.
Almindelig brugspatina. Mindre glasurdefekt ved fodrand.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
29 bud