2115/730
Sofabord af massivt 80 mm pommersk fyrtræ. Udført og mærket med label hos Havdrup Trævarefabrik for Anton Dam, København, ca. 1982. H. 47. L. 140. B. 92.
Fremstillet af nedrivningstømmer fra meget gamle bygninger, f.eks. det gamle blå- og gule pakhus ved Toldboden i København der kan dateres til 1700-tallet.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud