Dennis Oppenheim (f. Mason City, Washington 1938, d. New York City 2011)
“Study for Second generation” - "Image video static on fiberglass Steel electric stove copper coil figure . Sign. Dennis Oppenheim 1988. Mixed media på tvedelt papir. Bladstørrelse 194×127.
Proveniens: Galerie Asbæk, København. Proveniens: OW Bunker & Trading A/S under konkurs.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 16. juni 2020