2131/826
Sigurd Resell (f. Meldal 1920, d. 2010)
“Falcon”. Lænestol med tilhørende skammel med stel af bejdset bøg, udspændt med brunt kanvas. Løs hynde i sæde og ryg betrukket med dybthæftet brunt skind. Udført hos Vatne Möbler, Norge. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind slidt og med krakeleringer. Canvas ujævnt falmet bagtil på ryglæn.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud