Jonas Åkerström, tilskrevet (f. 1759, d. 1795)
Venus og Amor. Usigneret. Betegnet på bagsiden “Målat i Rom af Jonas Åkerström”. Olie på lærred. 39×47,5.
Behov for rensning. Talrige krakeleringer. Enkelte mindre retoucheringer og afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020
17 bud