1947/20
Svensk kartelur af udskåret og delvis forgyldt træ, prydet med griffe, sløjfer og blomster, gylden urskive med arabertal. Sign. Ernst Lindberg, Stockholm. Gustaviansk form. 20. årh. H. 47. B. 34.
Mindre afskalninger. Krakeleringer på urskive. Navnetræk malet op. Revne i træet på kassen. Nøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag