1950/776
Rita Kernn-Larsen (f. Hillerød 1904, d. København 1998)
Uden titel. Sign. Rita Kernn-Larsen. Olie på lærred. 35,5×45,5.
Litteratur: “Solo”, Gl. Holtegaard & Kunsten, Aalborg, afb. i udstillingskataloget s. 127.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag