Carl-Henning Pedersen, m.fl. (f. København 1913, d. sst. 2007)
Else Alfelt, m.fl. (f. København 1910, d. sst. 1974)
Mogens Zieler, m.fl. (f. København 1905, d. Odder 1983)
Henry Heerup, m.fl. (f. København 1907, d. sst. 1993)
“Høstudstillingen”, “Corner og Høstudstillingen”, “Eventyrets Maleri - Høstudstillingen”. 19 udstillingskataloger med litografiske omslag. Usign. 21×15 og 24×18. (19)
Årgang: kataloger fra 1934–1950. Dupletter af katalog fra 1942 og 1943.
Høstudstillingen blev dannet i 1932 af naturalistiske malere som Knud Agger, Flemming Bergsøe, Harald Leth og Mogens Zieler. Målet var at skabe et udstillingsfællesskab uden for de etablerede institutioner, og i 1934 fik gruppen navnet “Høstudstillingen”. Oprindeligt fokuserede de på figurativt og naturalistisk maleri. I 1936 fusionerede Høstudstillingen med kunstnersammenslutningen Corner, hvilket skabte “Corner & Høstudstillingen” og førte til en større kunstnerisk diversitet. Senere sluttede abstrakte kunstnere som Else Alfelt, Henry Heerup og Carl-Henning Pedersen sig til, påvirket af avantgardebevægelser som surrealisme og abstraktion. Dette skabte spændinger, og i 1942 forlod flere naturalistiske kunstnere gruppen.
Efter 1942 blev Høstudstillingen et centrum for eksperimenterende og abstrakt kunst i Danmark, som fortsatte indtil sin opløsning i 1949. Efter opløsningen i 1949, havde Høstudstillingen den sidste udstilling i 1950, hvor Carl-Henning Pedersen var den eneste kunstner, der havde malerier med på udstillignen. Udstillingen hed “Eventyrets Maleri - Høstudstillingen”. Høstudstillingen har, på trods af knap to årtier, haft en stor indflydelse på dansk modernisme og avantgarde, især gennem kunstnere som Carl-Henning Pedersen, Henry Heerup og medlemmer af Cobra-bevægelsen.
Almindelig slidtage. Afrivninger, folder og mærker. Papiret er gulnet. Mindre fugt- og syrepletter. Misfarvninger.