1950/425
Hjalmar Matthiessen (f. Fredericia 1880, d. Frederiksberg 1955)
Landskab med hvide skærmplanter ved Horsens Fjord en gråvejrsdag. Sign. monogram 1909. Olie på lærred. 49,5×74.
Lærred bør strammes op. Talrige, mindre krakeleringer. Retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag