Jane Reumert (f. 1942, d. 2016)
Stor skål af stentøj modelleret i let oval form. Delvist orangebrun overflade og grå glasur. Indvendigt med gråsort mønsterdekoration. Sign. Jane 87. Unik. H. 15,5–18. B. 44,5. L. 48,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
11 bud