Rembrandt van Rijn (f. Leiden 1606, d. Amsterdam 1669)
Kristus helbreder de syge. ” Hundredgyldenbladet”. Usigneret. Ætsning, kobberstik og koldnål på ribbet papir lagt på støttepapir. Bladstørrelse 26,9×39 cm.
Hinterdings anden tilstand af fire - før Baillies ændringer.
Proveniens; Greve Reinhold von Rosen (1894–1961), ikke i Lugt. Nedarvet i familien til i dag.
Gamle udbedringer. Beskåret, navnlig langs øverste og nederste kant. Højre side med udbedringer og retoucheringer. Til højre for Kristus en vertikal fold gennem hele bladet.