872/1010
Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)
“Øvelsesstykker”, maj 1992. Sign. på bagsiden R.M.V.92. Olie på lærred. 92×73
Litteratur: Jan Würtz Frandsen: “Richard Mortensen: Erindringens år 1958–1992. Ting og tegn. II. Billeddel”, København, 2001, fig. 585, gengivet. Udstillet: “Richard Mortensen”, Galerie Bork, København, 1996.
Malerier og grafik, 7. juni 2017
Vurdering
Hammerslag