872/​1010

Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)

“Øvelsesstykker”, maj 1992. Sign. på bagsiden R.M.V.92. Olie på lærred. 92×73

Litteratur: Jan Würtz Frandsen: “Richard Mortensen: Erindringens år 1958–1992. Ting og tegn. II. Billeddel”, København, 2001, fig. 585, gengivet. Udstillet: “Richard Mortensen”, Galerie Bork, København, 1996.

Malerier og grafik, 7. juni 2017

Vur­dering

70.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK