1831/544
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Skab med tilhørende sokkel samt bogkasse af mahogni. Udført og mærket hos Rud. Rasmussen snedkerier. Skab H. 76. B. 76. D. 36. Bogkasse H. 76. B. 76. D. 27,5. Sokkel H. 5. B. 76. D. 27,5. (3)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Let falmet. Let smuds fra tape. En nøgle medfølger.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Vurdering
Hammerslag