Jørgen Sonne (f. Birkerød 1801, d. København 1890)
“Fra vestkysten af Jylland i nærheden af Kandestederne”. Sign. J. Sonne 1869. Olie på lærred. 70×100.
Thorvaldsens Museums fortegnelse over Jørgen Sonnes malerier, 1988, nr. 173.
Udstillet: Charlottenborg, 1869 nr. 205. Kunstforeningen, “Jørgen Sonne” , 1890 nr. 18.
Proveniens: Grosserer og kammerjunker H. Tegner (1890). J. Sonnes dødsboauktion, 1891 nr. 62. Bruun Rasmussen auktion 627, 1996 nr. 319, afb. s. 163. Bruun Rasmussen auktion 908, 2022 nr. 113.
Ældre malerier, 10. juni 2024