917/​575

Elisabeth Jerichau Baumann (f. Warszawa 1819, d. København 1881)

En ung bedende kvinde i Hedebodragt læser i Biblen. Usigneret. Olie på lærred. 97×69.

Udstillet: ARoS, “Elisabeth Jerichau Baumann - Mellem verdener”, 2021.

Litteratur: Anne Mette Thomsen & Jakob Vengberg Sevel (red.), “Elisabeth Jerichau-Baumann - Mellem verdener”, ARoS, 2021, afb. s. 132.

Jerzy Miskowiak, “Elisabeth Jerichau-Baumann. Nationalromantikkens enfant terrible”, Frydenlund, 2018, afb. s. 236.

Jerzy Miskowiak, “Elisabeth Jerichau-Baumann”, Bosz, Polen, 2020, afb. s. 180 nr. 194.

Proveniens: Købt af bankdirektør Christian Mathias Regensburg (1849–1909), indtil omkring 1963 hang maleriet i præstegården i Dronninglund. i Nordjylland.

Den unge kvinde er fra Hedeboegnen, også benævnt Heden, som er trekantsområdet mellem København, Roskilde og Køge.

Malerier og tegninger, 6. december 2023

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK