2415/871
Fritstående tre-personers sofa med stel af cubamahogni, betrukket med sort møbelstof. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. 1930'erne. L. 201.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Senere betræk.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
Vurdering
Hammerslag