2442/​7108

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

To øreklapstole med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med hhv. blåternet uld og grøn uld. Model L 3. Formgivet 1944–48. Udført for FDB. (2)

Litteratur: FDB kataloger 1948, s. 7 og FDB katalog 1950, s. 26a.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Betræk med pletter og smuds. Ujævn falmet. Bejdsning på benene er ikke ens i farven.

I Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?