922/254
Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)
Maskekomposition. Sign. på bagsiden E.J. 87. Olie på lærred. 81×65.
Litteratur: Per Hovdenakk: “Egill Jacobsen 3. Malerier 1980–1998”, København, 2011, gengivet helsides i farver side 164.
Vurdering
Hammerslag