902/​285

Semen Fedorovich Fedorov (f. Rusland 1867, d. Nisjnij Novgorod 1910)

Russisk sommerlandskab med en dreng, der fisker ved floden. Sign. S. Fedorov 26 VII 1910 (med kyrilliske bogstaver). Olie på malepap. 43×65.

Proveniens: Den russiske oberstinde Antonina Florinsky, f. Ljubimov (f. Rusland 1874, d. København 1963). Hun og hendes mand boede i Arkhangelsk og fik datteren Natasha og sønnen Peter. Antoninas mand og søn tjente begge i den hviderussiske hær under den russiske borgerkrig og døde i tjenesten. Natasha blev dansk gift i Arkhangelsk, hvor hun i 1918 fødte en søn. Som enke flygtede Antonina Florinsky til Danmark i 1920, hvor hun forenedes med sin datter og barnebarn, der var også var flygtet fra Rusland. Antonina var rejst med et skib fra ØK, der sejlede fra Arkhangelsk, og hun havde mulighed for at medbringe en større del af sit russiske indbo, heriblandt nærværende maleri. Hun var del af russiske emigrantkredse i København og Den Russiske Kirke, men blev dog dansk statsborger i 1936. Herefter Antonina Florinskys oldebarn i Danmark til idag.

Russisk kunst og antikviteter, 2. juni 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK