2423/822
Grete Jalk (f. 1920, d. 2006)
Sybord af teak og palisander, top med kehlet kant. Monteret på hjul. Side med skuffe, indvendigt med ruminddeling. Herunder hylde af flet. Udført og mærket hos Thorald Madsens snedkeri. H. 60. L. 70. B. 50.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 21.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 4. juni 2024
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
6 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||