876/​27

Dankvart Dreyer (f. Assens 1816, d. Barløse 1852)

“Interiør fra Skt. Hans Kirke i Odense”. Ca. 1844. Usigneret. Olie på træ. 32×24.

Leo Swanes fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier nr. 159, her fejlagtigt benævnt “Interiør fra S. Knuds Kirke i Odense.”

Suzanne Ludvigsens fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier nr. 184.

Udstillet: Kunstforeningen, “Udstilling af Dankwart Dreyers Arbejder”, 1912 nr. 91.

Litteratur: Leo Swane, “Dankvart Dreyer 1816–1852”, 1921, omtalt s. 127. Suzanne Ludvigsen, “Maleren Dankvart Dreyer”, 2008, omtalt og afb. bind I, s. 229 og 230, bind II, s. 84 og 85.

Proveniens: Rasmus Kopp Dreyer, kunstnerens broder og hovedarving (1853). Dennes døtre frøken Vilhelmine Dreyer og fru Frederikke Esbensen, Assens. Antagelig købt af kunsthandler W. Schou hos disse og videresolgt til grosserer William Bendix (1912, 1921). Grosserer William Bendix' efterladte Samling, Winkel & Magnussen auktion 224, 1937 nr. 11.

Suzanne Ludvigsen skriver begejstret om kirkeinteriøret i “Maleren Dankvart Dreyer”, bind I, s. 230: “Det lille, stramme og gyldne billede fremstår i en beåndet udførelse i slægt med kirkeinteriører malet af andre af tidens kunstnere som for eksempel Christen Købke”.

Malerier, 28. november 2017

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK