Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
En samling stentøj, bestående af et fad, en skål og en vase. Fad modelleret med dyremotiv i relief, dekoreret med brun glasur. Udført hos Saxbo, Denmark, 1950–1968. Skål af hvid stentøjsmasse, modelleret med fisk i relief på yderside samt dekoreret med transparent glasur. Sign. monogram for Nils Thorsson, 5355. Kgl. P. Vase modelleret med trekløverformet munding samt dekoreret med hvidgrå glasur. Sign. monogram E.St.N., 179. Udført hos Saxbo, Denmark, 1950–1968. H. hhv. 3, 9 og 14,5. Diam. fad 18,3, skål 12,5. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skål med fremstillingsdefekt på inderside.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021