905/337
Peking tæppe, Kina. Enkelt og dekorativt design, åbent ensfarvet midterfelt sparsomt dekoreret med fugle og blomster. God skinnende uld. 20. årh.s begyndelse. 416×308.
Tæppet har mindre brud på ene kant og 15–20 cm fold slitage langs ene kant. Parti på ca. 15×15 cm ed manglende luv(se billeder).
Møbler, kunsthåndværk og tæpper, 1. december 2021
Vurdering
Hammerslag