Anker Lund (f. København 1840, d. Frederiksberg 1922)
Parti fra en grotte med en gruppe vikinger, der samles ved bålet. Sign. Anker Lund 1874. Olie på lærred. 67×94.
Enkelte retoucheringer. Flere krakeleringer af forskellig grad. Nogle mindre afskalninger. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020