Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Rund vase af stentøj modelleret i knoppet stil. Dekoreret med dilouglasur. Sign. Salto, 20708. Kgl. P. Formgivet 1944. Udført 1954. H. 18. Diam. 13,5.
Proveniens: Vasen har ifølge oplysninger fra sælger, tilhørt fysiker og nobelprismodtager Niels Bohr, og dennes hustru Margrethe Nørlund Bohr.
Litteratur: “Axel Salto - Stentøjsmesteren”, CLAY - Keramikmuseum Danmark, model ill. s. 177, fig. 213.
Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 30. september 2021