2043/974
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“J 16”. Gyngestol med stel af sortlakeret træ, sæde med flettet papirgarn. Formgivet 1944. Udført for FDB Møbler.
Litteratur: Nyt Tidsskrift for Kunstindustri nr. 10, oktober 1945.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og malingafskalning.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
25 bud