1518/815
Dansk møbeldesign
Et par overpolstrede lænestole opsat på tilspidsede ben af bejdset bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med beige møbelstof. 1930–40'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ben med ridser og mærker. Porøst skum i ryg. Betræk med smuds.
Moderne kunst og design, 28. april 2015
Vurdering
Hammerslag