2109/851
Gerd Bøgelund (f. Gentofte 1923, d. 1987)
Krukke af stentøj modelleret med indridsede bladmotiver i relief, dekoreret med solfatara glasur. Sign. monogram, 22473. Kgl. P. H. 15. Diam. 19.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Kalkmærker indeni. Hårrevne på underside.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag