2041/548
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4,5/3”. Et par udendørs væglamper af kobber. Udført og mærket hos Louis Poulsen. (2)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Nye bagplader, topskærme og topskruer. Den ene lampe med let løs samling. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 6. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag