2120/511
Paolo Venini (f. Milano 1895, d. Venedig 1959)
“A canne”. Glaskarafel og tilhørende prop med striber i rødt og røgfarvet glas. Udført ca. 1950'erne hos Venini. Syrestemplet Venini, Murano, Italia. H. 46,5.
Indvendigt i bund med smuds. Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
Vurdering
Hammerslag