2120/​511

Paolo Venini (f. Milano 1895, d. Venedig 1959)

“A canne”. Glaskarafel og tilhørende prop med striber i rødt og røgfarvet glas. Udført ca. 1950'erne hos Venini. Syrestemplet Venini, Murano, Italia. H. 46,5.

Indvendigt i bund med smuds. Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 18. maj 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK