2119/154
Hugo V. Pedersen (f. København 1870, d. Holte 1959)
Parti fra Sumatra. Sign. Hugo V. P. Olie på lærred. 50×64.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 716, 2002 nr. 1242.
Minimale afskalninger langs kanterne. Krakeleringer. Himlen retoucheret.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021
Vurdering
Hammerslag