O. D. Ottesen (f. Broager 1816, d. Frederiksberg 1892)
“Landskab med Rosenbusk”. Sign. O. D. Ottensen 86. Olie på lærred. 25×32.
Udstillet: Museet på Sønderborg Slot, “O. D. Ottesen og andre danske blomstermalere på H. C. Andersen tid”, 1986 nr. 82.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 23. juni 2014