2439/​1803

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Armstol af teak. Sæde og ryg betrukket med brunt, farvet skind. Model JH 513. Formgivet 1960. Udført hos snedkermester Johannes Hansen.

Litteratur: Grete Jalk[red.]. “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 4, s. 122–123.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag.

Fra i Lyngby
Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?