896/​294

Cornelius Schepper

Corn. Scepper: IIllustrissimi et potentissimi principis, domini Christierni Daniae [...]. [Leipzig, eller Wittenberg]: Melchior Lotter 1524. 8vo. 58 bl. På titlen det danske rigsvåben, og på bagsiden af dette et stort portræt i træsnit af Kongen, dateret 1523, begge skåret af Lucas Cranach d. ældre. På titel Adam Henr. Lackmann. Sign. L2 og L3 indbundet omvendt. Indb. i senere helpergament (Anker Kyster).

Svar fra kong Christian II på to “åbne” breve fra kong Frederik I forfattet af Schepper.

Litteratur: Lauritz Nielsen, 243; Brunet V,362–63; Graesse V,188; Thesaurus I,193.

Provenance. Ragoczy, Jonas Skougaard (med hans kollationeringer og kommentarer), Ballhausen, senere Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: books@bruun-rasmussen.dk

Bøger og manuskripter, 16. september 2020

Vur­dering

10.000–15.000 kr.

Hammerslag

25.000 kr.