Corn. Scepper: IIllustrissimi et potentissimi principis, domini Christierni Daniae [...]. [Leipzig, eller Wittenberg]: Melchior Lotter 1524. 8vo. 58 bl. På titlen det danske rigsvåben, og på bagsiden af dette et stort portræt i træsnit af Kongen, dateret 1523, begge skåret af Lucas Cranach d. ældre. På titel Adam Henr. Lackmann. Sign. L2 og L3 indbundet omvendt. Indb. i senere helpergament (Anker Kyster).
Svar fra kong Christian II på to “åbne” breve fra kong Frederik I forfattet af Schepper.
Litteratur: Lauritz Nielsen, 243; Brunet V,362–63; Graesse V,188; Thesaurus I,193.
Provenance. Ragoczy, Jonas Skougaard (med hans kollationeringer og kommentarer), Ballhausen, senere Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: books@bruun-rasmussen.dk
Bøger og manuskripter, 16. september 2020