Christoph Wilhelm Wohlien (f. Hamborg 1811, d. Altona 1869)
Portræt af Frederik VI (1784–1839) i gallauniform med Elefantorden, Dannebrogsmændenes Hæderstegn samt kors og bryststjerne til Storkommandør af Dannebrog. Efter F. C. Grögers portræt fra 1809. Usigneret. Olie på lærred. 63×49. Empireramme.
Ifølge oplysning udført 1855 af Christoph Wilhelm Wohlien, der også har malt to yderligere, som befinder sig på henholdsvis Altonaer Museum og på Museet på Gottorp.
Malerier, 18. september 2012