831/​116

Christoph Wilhelm Wohlien (f. Hamborg 1811, d. Altona 1869)

Portræt af Frederik VI (1784–1839) i gallauniform med Elefantorden, Dannebrogsmændenes Hæderstegn samt kors og bryststjerne til Storkommandør af Dannebrog. Efter F. C. Grögers portræt fra 1809. Usigneret. Olie på lærred. 63×49. Empireramme.

Ifølge oplysning udført 1855 af Christoph Wilhelm Wohlien, der også har malt to yderligere, som befinder sig på henholdsvis Altonaer Museum og på Museet på Gottorp.

Malerier, 18. september 2012

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK