1841/9679
Simon Gate (f. 1883, d. 1945)
Skål, vase samt flakon af klart slebet krystalglas med base og prop af sort glas. Alle sign. of G. A. hhv. 385/8, 395/1 og 386/1. Udført 1933 hos Orrefors, Sverige. H. 11 og 22,5. Skål: H. 11,5. Diam. 21. (3)
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser.
Torben Sørensens glassamling, 9. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag