2436/72
Lauritz Jensen (f. Viborg 1859, d. København 1935)
Figur af patineret bronze i form af en faun der driller en bjørn. Sign. Lauritz Jensen 1919. Udført og stemplet hos bronzestøber Aug. E. Jensen, København. H. 22.
Enkelte ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. september 2024
Vurdering
Hammerslag
32 bud