Carl-Henning Pedersen (f. København 1913, d. sst. 2007)
“Løvemanden” (Lion Man), 1950. Olie på lærred, monteret på masonit. 122×102.
Udstillet: “El Movimiento COBRA”- en la Colleccion Karel van Stuijvenberg, Museo de Arte Contemporaneo de Caracas, Venezuela, september 1984, kat. nr. 196.Udstillet: The National Museum of Art, Osaka, 1985, kat. nr. 34. Udstillet: “Cobra - As reflected by the Karel van Stuijvenberg Collection”, Malmö Konsthall, Malmö, 1986, kat. nr. 160, gengivet i farver i kataloget.Udstillet: “Cobra - As reflected by the Karel van Stuijvenberg Collection”, Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 1987, kat. nr. 160, gengivet i farver i kataloget.Udstillet: “COBRA revisité”, Musée d'Art Moderne et d'Art Contemporain, Liège, Belgien, 9. april - 31. maj 1993, kat. nr. 12, gengivet i kataloget, s. 216.Udstillet: “Cobra”, Casa Andrade Muricy, Estado do Paraná, Brasilien, 2. oktober - 31. oktober 2000.Udstillet: “Grupo Cobra”, Pinacoteca do Estado de São Paulo, 2000, gengivet helsides i farver i kataloget s. 134.Udstillet: “Cobra”, Museum voor Moderne Kunst, Amstelveen, Holland. Udstillet: Collection Gérard Lases, Gallery Lases, Paris.Proveniens: Karel van Stuijvenberg, Caracas, Venezuela.
Cobra, 3. april 2006