Blækhus af sterlingsølv, ovalt, graveret med rocailler, kæmninger og bladværk. Graveret med inskriptionen “Son Altesse Royale Margrethe de Danemark, par les Élèves de l'Ecole francaise Østerbro 9' Juni 1921”. A. Michelsen, København 1921. Vægt ekskl. glasindsats 240 g. L. 16 cm.
Gave til prinsesse Margrethe (1895–1992). Datter af prins Valdemar, yngste søn af Christian IX.
Proveniens: Efterkommere af Christian IX til i år, herefter i privateje.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Låghængsel defekt. Senere glasindsats.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
24 bud