2104/​536

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 80”. Daybed med stel af stål. Bundplade af grålakeret træ. Løs hynde betrukket med dybthæftet sort skind. Formgivet 1955. Udført og stemplet hos snedkermester E. Kold Christensen. L. 190.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med kraftig alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og overfladerust. Mindre hak på plade. Skind med defekter, krakeleringer, pletter og smuds. Gummiringe mangler til stel.

Moderne kunst og design, 26. januar 2021

Vur­dering

70.000–80.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK

60.000 DKK