905/​11

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

“Parti fra Vesteregede”. Usigneret. Dateret 1833. Olie på papir monteret på lærred. 26×35.

Thorvaldsens Museums fortegnelse over Martinus Rørbyes malerier, 1981 nr. M. 71.

Udstillet: Kunstforeningen, “Fortegnelse over M. Rørbyes arbejder”, 1905 nr. 44.

Proveniens: Overretsassessor Hjalmar Lautrup (1905). Bruun Rasmussen auktion 280, 1972 nr. 355.

I sommeren 1832 besøger Rørbye og hustruen Rose, Roses søster, Emilie, som var gift med birkedommer Hans Lautrup (1796–1844) og boede på Christanslund i Vester Egede. Her fik Rørbye rig mulighed for at gøre studier af egnen. I dette maleri ser man det karakteristiske let kuperede sjællandske sommerlandskab med skove, marker og små stråtækte bondehuse. I midten lidt til venstre i billedet ses den dengang hvidkalkede Vester Egede kirke og ude i højre side i baggrunden anes Gisselfeldt røde tagsten og hvidkalkede gavle. En vej i forgrunden fører os ind i billedet og ind i landskabet. Den hvide middelalderkirke eksisterer ikke mere, i dag står der en rødstenkirke i romansk stil. Den hvidkalkede herregård er ført tilbage til sin omrindelde, en renæssancebygning af røde teglsten. (Se også katalog nr. 10 og 26).

Fra dette sommerophold kendes en lille tegning af Rørbye, der forestiller et interiør fra havestuen på Christianslund, hvor de mange kvindelige familiemedlemmer sidder bøjet over deres håndarbejde (“Martinus Rørbye”, Thorvaldens Museum, 1981 nr. 26). Drengen Hjalmar Lautrup (1828–1906), som er fire år på tegningen, stikker hovedet frem bag ryggen på to af sine tanter. Det er denne lille dreng, der i 1905 ejer maleriet, da det er udstillet på Kunstforeningen. Mon ikke det er arvet efter forældrene, som måske har modtaget det i gave af kunstneren som tak for opholdet?

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK