2008/553
Dansk Snedkermester
Fritstående to pers. sofa i let svungen form med ben af bejdset bøg. Sæder, sider og ryg betrukket med lys imiteret lammeskind. Udført og utydeligt stemplet hos Slagelse Møbelværk. H. 75. L. 164. D. 82. Bemærk: ændring i beskrivelse 13.02.2020
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og nogle hak. En smule smuds. Bund forstærket med nogle senere gjorde.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag