Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Skrivebord af palisander. Ene side med udtræksplade. Udført hos snedkermester A. J. Iversen. H. 74. L. 181. B. 92.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Brugspatina, herunder ridser og mærker. Top med plet/brændemærke. Ene messinggreb på udtræksplade mangler.
Moderne kunst og design, 27. januar 2015