Finn Lynggaard (f. Balling 1930, d. 2011)
Stentøjsskulpur i form af en moské. Sider delvis med åbninger samt præget reliefdekor. Delvis uglaseret, delvis dekoreret med blå glasur. Sign. Finn L. og stemplet Denmark. Unik. H. 20,5. Diam. 23.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Udvendigt med en ca. 10,5 cm. (delvis gennemgående) brændingsrevne.